Drogi Czytelniku,
Ta książka przeniesie Cię w inny wymiar przestrzeni i czasu.
Akcja powieści rozgrywa się w latach siedemdziesiątych naszej ery. Twierdza Masada, usytuowana w sercu Pustyni Judejskiej stawia opór Rzymianom, którzy ją oblegają. To trudny czas dla uciekinierów z Jerozolimy, Galilei i innych miast Judei. Dla prześladowanych, wiernych idei Syjonu uciekinierów, szukających w niej schronienia, to czas walki o przetrwanie, walki o życie. Wróg jest silny i zadaje dotkliwe rany. W tych właśnie okolicznościach walki o lepsze jutro poznajemy cztery kobiety: Jael – córkę skrytobójcy, Riwkę – żonę piekarza, Azizę – oblubienicę wojownika oraz Szirę – czarownicę z Moabu. Te kobiety opowiadają nam o sobie i swoich największych tajemnicach. Ich losy, tak jak ich opowieści splatają się ze sobą i przenikają. Ta książka opowiada o potędze kobiecej miłości, o nadziei, oddaniu i poświęceniu. Jest pełna liryzmu i miłości ale również ludzkiego okrucieństwa.
Ciekawa konstrukcja, interesująca fabuła, wspaniały język. Karty książki przepełnia magia, zakazane wierzenia i praktyki oraz niezłomna wiara w Boga.
Czytając tę książkę poczujesz powiew pustynnego wiatru, palące ciepło piasku i determinację jej bohaterów.
Bycie człowiekiem oznacza utratę wszystkiego, co najbardziej ukochane na tym świecie.
Nikt nie umie wyobrazić sobie głosu powstającego z ciszy, póki go nie usłyszy. Ryczy, gdy przemawia, mami i przekonuje, okrada i pozostawia bez słowa pociechy, bo w takim miejscu jej nie ma. Przetrwa jedynie to, co okrutne, ranka doczeka to, co przebiegłe.
Przeżyliśmy, bo na to zezwolił. Każde nasze tchnienie należało do Pana, który dał nam jeszcze jeden dzień na ziemi.
Alice Hoffman, Gołębiarki, Warszawa, Wielka Litera, 2013.
S.B.
0 komentarze:
Prześlij komentarz